Živohošť
Živohošť byla vsí rozloženou na obou vltavských březích. Proto se říkávalo, že tady o posvícení mažou koláče na obou stranách.
Pod Chotilsko dnes patří její levobřežní část - tzv. Stará Živohošť. První zmínky o ní jsou už z roku 1057. Není divu, vždyť tu býval knížecí lovecký dvorec. Roku 1141 trávil v Živohošti vánoce kníže Vladislav II.
Z původní Živohoště zbyl starý plavecký kostelík svatého Fabiána a Šebestiána. Nejprve trojlodní románská bazilika byla ve 14. století doplněna gotickými prvky, aby se v roce 1860 dočkala zpětných úprav do pseudorománského slohu.
O vzniku kostela a vlastně celé Živohoště povídá pověst. Do místních hvozdů prý prchla manželka jednoho rytíře, když byla pro údajnou nevěru vyhnána z nedalekého hradu Ostromeče . Povila zde dvojici chlapečků - Fabiána a Šebestiána, které živila mlékem laně. Ostromečský rytíř pronásledovaný výčitkami z domnělé manželčiny smrti hledal útěchu v lovu. Až jednou postřelil onu laň, ta však zmizela v houští. Vydal se za ní a vidí svou ženu živou v houští, jak vytahuje šíp z těla laně. Poprosil ji za odpuštění, vzal ji s dětmi zpět k sobě a všechno dobře dopadlo. Na památku šťastného konce dal rytíř nad skálou postavit kostel sv. Fabiána a Šebestiána.
Na pravém břehu Živohoště stávala starobylá Rákosníkova hospoda, plavci vyhledávaný útulek. Jeden z jejích stropních trámů se chlubil letopočtem 1617. Jelikož byla stavba rozebrána až při napuštění Slapské přehrady, zažila hospoda jak předbělohorský samostatný český stát, tak i jeho obnovení po třech staletích. Rákosníkovu hospodu poznal Alois Jirásek, často sem z domovských Křečovic chodil také skladatel Josef Suk.
Dnes je Stará Živohošť jedním z největších center turistiky na Slapské přehradě. http://www.sat-an.cz/?q=cs/zivohost www.zivohost.estranky.cz |